Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
BarcelonaES

Barcelona - Casa Mila (La Pedrera)

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 13-04-2010 22:48:54
Autor modyfikacji : empirer
Data modyfikacji informacji : 31-05-2012 10:38:12
pdf

Barcelona - Casa Mila (La Pedrera)

Casa Mila. Mieszkańcy Barcelony nazywają tę budowlę "La Pedrera", czyli Kamieniołom i pod taką nazwą wydawane są np. książki o tym obiekcie. Pofalowana fasada, przypominająca skałę, jest dzisiaj jednym z symboli miasta. Wybudowana w 1912 roku dla bogatego polityka o nazwisku Mila, jest chyba ostatnim dziełem Gaudiego, poprzedzającym okres, w którym poświęcił się całkowicie budowie kościoła Sagrada Familia. Casa Mila jest również pierwszym zabytkiem architektury XX wieku, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (1984 r).

Casa Mila podzielona jest na dwie części ( z punktu widzenia zwiedzającego ). Pierwsza z nich to obszar gdzie odbywają się czasowe wystawy sztuki współczesnej, druga zaś to Espai Gaudi, czyli wystawa związana z powstaniem tego obiektu i ukazująca budowlę z całym niepowtarzalnym klimatem. Ale najciekawszą i chyba najbardziej obleganą częścią jest dach z lasem dziwacznie uformowanych kominów.


Ciekawostka: Pierwotny projekt Gaudiego zakładał realizację wewnątrz budynku rampy, po której można by było dojechać powozem lub automobilem na każde piętro. Windy nie były projektowane. Niestety zrealizowano tylko szeroką i bardzo wygodną klatkę schodową, a windy dobudowano po latach.

 

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.3952
Długość : 2.1616

Zapraszamy do uzupełnienia opisu