Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Rzym - Muzea Kapitolińskie - Palazzo Nuovo i Palazzo dei Coservatori

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 12-10-2009 13:20:43
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-01-2014 16:50:11
pdf

FotoINFORMACJE PRAKTYCZNE

Muzea kapitolińskie składają się z kompleksu budynków wokół placu Campidoglio. Wejście znajduje się w Palazzo dei Conservatori (umieszczono tam również kasy biletowe).  Do Palazzo Nuovo przechodzimy łącznikiem na kondygnacji -1 pod Palazzo Senatorio. Idąc łącznikiem nie zapomnijmy w połowie jego długości skręcić w lewo na taras widokowy (podcień), z którego roztacza się wspaniały widok na Forum Romanum. W muzeach kapitolińskich wyeksponowano najsłynniejsze rzeźby Rzymu, Wilczycę Kapitaolińską ( Etruska rzeźba wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa symbol Rzymu) oraz pozostałości kolosalnego posągu Konstantyna I Wielkiego ( głowa i fragmenty nogi ) , który stał w Bazylice Maksencjusza i Konstantyna na Forum Romanum.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 - 20.00 ( kasy zamykają o 19.00 )

w dniach 24 i 31 grudnia jest czynne w godz. 9.00 - 14.00

Nieczynne w poniedziałki, 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja

Aktualne ceny biletów  KLIKNIJ

wstęp wolny dzieci i młodzież poniżej 18 lat i osoby powyżej 65 lat.

Można również nabyć bilety łączone do kilku obiektów i wystaw


 

MUZEA KAPITOLIŃSKIE - PALAZZO NUOVO - PALAZZO dei CONSERVATORI

FotoKolekcja posągów antycznych znajduje się na Kapitolu od czasów renesansu. Pierwszy zbiór rzeźb z brązu ofiarował miastu papież Sykstus IV  w 1471 roku, a uzupełnił go Pius V w roku 1566.

Palazzo Nuovo zaprojektował Michał Anioł w ramach renowacji Piazza del Campidoglio. Po ukończeniu tych prac w roku 1655 przeniesiono tu liczne dzieła sztuki. W 1734 roku papież Klemens XII Corsini udostępnił zbiory zwiedzającym, tworząc w ten sposób pierwsze na świecie muzeum publiczne.

Palazzo Conservatori był pod koniec średniowiecza siedzibą władz miejskich. Pałac został wzniesiony przez Giacomo della Portę, który w połowie XVI wieku przebudował Piazza del Campidoglio według planów Michała Anioła.

Będąc na Placu Kapitolińskim warto również odwiedzić Kościół Matki Boskiej Niebiańskiego Ołtarza.


MUZEA KAPITOLIŃSKIE - ZBIORY

Zbiory muzeum zawierają najlepszą na świecie kolekcję sztuki antycznego Rzymu, oraz doskonałą Pinakotekę. Wiele razy spotykamy się z stwierdzeniem, że jest to najstarsza zachowana w komplecie kolekcja. Można chyba również powiedzieć, że, nawiązuje do pasji kolekcjonerskich  bardzo żywych w starożytnym Rzymie. To właśnie mieszkańcy tego miasta tworzyli zbiory sztuki greckiej, a z czasem doprowadzili do rozwoju własnych działań artystycznych. Często w literaturze fachowej pada pytanie Czy sztuka rzymska istnieje ...Z problemem tym po raz pierwszy zmierzył się Winckelmann, przeszło dwieście lat temu, dając na to pytanie odpowiedź negatywną, twierdząc, że sztuka i w ogóle kultura Rzymu były tylko zdegenerowaną kontynuacją sztuki i kultury Grecji. Przez cały prawie wiek XIX i częściowo początek XX, historycy zgadzając się z tą teorią doprowadzili do wielu uproszczeń, chociażby w chronologii. Zresztą podobna postawa była zgodna z poglądami m.in. Cycerona, który twierdził, że jedyna możliwa doskonałość została osiągnięta w greckiej sztuce sztuce klasycznej. Stąd też olbrzymia liczba replik posągów greckich we wszystkich rzymskich wykopaliskach. Rzymianin był jednak również człowiekiem praktycznym i uważał, że sztuka musi czemuś służyć. Może być sposobem na zjednanie sobie boga (jednego z bogów) lub wywierać wpływ na ludzkie umysły. Miała służyć  i służyła ogółowi. Dzisiaj sztuka Rzymu zajmuje już należne sobie miejsce i doczekała się licznych i fachowych opracowań.

Zbiory Muzeum Kapitolińskiego dają nam znakomity przekrój przez wszystkie problemy społeczne poruszane w tamtym okresie. Jest tutaj sztuka religijna, sztuka triumfu i sztuka społeczna z działem licznie reprezentowanym i na prawdę godnym poświęcenia dłuższej chwili, a mianowicie rzymskim portretem. W większości   kamienny i z brązu ( ponieważ takich najwięcej się zachowało), pokazuje nam nie tylko  wizerunek ludzi tworzących to wspaniałe imperium, ale również pozwala prześledzić zmiany" gustów", które często nazywamy zmianą stylu w przedstawianiu postaci. Zauważymy również mody np. we fryzurach.

FotoFotoWśród wielu arcydzieł wielokrotnie reprodukowanych w licznych albumach o sztuce, możemy  tu podziwiać Wilczycę Kapitolińską - etruski posąg z VI wieku p.n.e. , do której w epoce renesansu dorobiono figurki chłopców. Posąg Wenus Kapitolińskiej oraz oryginał konnego posągu Marka Aureliusza z II w n.e. Na dziedzińcu Pałacu Konserwatorów sa eksponowane pozostałości figury Cesarza Konstantyna (IV w).

 

PINAKOTEKA założona przez Benedykta XIV w połowie XVIII wieku, to zbiór doskonałego malarstwa europejskiego. Można tu podziwiać obrazy Tycjana, Tintoretta, Guercina, Rubensa, van Dycka i przede wszystkim wspaniałego Caravaggia, który część swego krótkiego życia związał z Rzymem.  Obraz młodzieńczego św.Jana Chrzciciela o wymiarach 129/94 cm, powstał w 1602 r i jest niewątpliwe ozdobą całych zbiorów.


 

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8932
Długość : 12.4835

Zapraszamy do uzupełnienia opisu