Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Rzym - Plac Hiszpański ( Piazza di Spagna )

 
Autor informacji : art
Data utworzenia informacji : 19-03-2010 19:14:29
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-01-2014 16:56:41
pdf

Plac HiszpańRzym - Plac Hiszpański ( Piazza di Spagna )ski to miejsce gdzie prawie zawsze jest mnóstwo ludzi, a to za sprawą licznych hoteli, znakomitych, często drogich sklepów i rozsławionych Schodów Hiszpańskich, na których każdy turysta musi chociaż przez chwilę posiedzieć. Oprócz tego wszystkiego, w historycznym ujęciu to również kawałek Hiszpanii. W XVII wieku przy placu miał swoją siedzibę ambasador tego kraju przy Watykanie, a cały teren wokół był własnością właśnie Hiszpanii. Popularność Piazza di Spagna rozpoczęła się na przełomie wieków XVIII i XIX, wtedy to zaczęły powstawać liczne hotele. To tutaj najprawdopodobniej mieli siedzibę handlarze antyków, a zakup antycznych elementów do dekoracji rezydencji stał sie wtedy modny w całej Europie.

Charakterystycznym elementem placu jest barokowa fontanna  ( Fontana della Barcaccia ) zaprojektowana przez Pietro Berniniego ( ojca Gian Lorenza ), przedstawiająca łódź ozdobiona motywami herbu rodu Barberinich, z którego pochodził fundator papież Urban VIII. Fontanna i jej forma jest pamiątka po powodzi z 1598 r, kiedy to wody Tybru zalały Plac Hiszpański, przy okazji zostawiając na nim starą łódkę.

Na prawym narożniku placu przy wejściu na schody znajduje się dom gdzie żył i zmarł w 1821 r, angielski poeta John Keats. Obecnie w budynku znajduje się muzeum poświęcone Jego pamięci..

Galeria zdjęć /KLIKNIJ/

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.9058
Długość : 12.4822

Zapraszamy do uzupełnienia opisu