Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Rzym - Kościół Santa Maria Maggiore

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 03-11-2009 18:55:52
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-01-2014 16:52:03
pdf

FotoBazylika Santa Maria Maggiore, jest kościołem o dwu fasadach. Tylna z monumentalnymi schodami, na których zawsze siedzą ludzie, zaprojektowana została w 1673 r przez Carlo Rainaldi, w dniu dzisiejszym jest jednym z boków placu dell Esquilino. Stoi przed nią egipski obelisk ustawiony tam w 1587r jako punkt orientacyjny dla pielgrzymów. Druga, od strony Piazza di Santa Maria Magiore, skrywa wejście do jednego z najwspanialszych wnętrz kościelnych w Rzymie.

Z powstaniem tego kościoła związana jest legenda, która mówi, że... W roku 356 Papież Liberiusz miał sen, w którym Matka Boska poleciła mu zbudować kościół w miejscu, gdzie spadnie śnieg. Kiedy 5 sierpnia, w samym środku upalnego rzymskiego lata, ludzie ujrzeli śnieg na Eskwilinie ( Dzielnica w której położony jest kościół ), Papież postanowił spełnić polecenie. Sama budowę rozpoczęto jednak dopiero 431 r po soborze efeskim. Cud ten upamiętniają doroczne nabożeństwa, podczas których z okienek pod sklepieniem sypie się białe płatki kwiatów.

FotoKiedy już znajdziemy się w środku, rzeczą która powinna zwrócić naszą uwagę będzie piętnastowieczny złocony sufit.  Jest on wykonany z przetopionego złota przywiezionego z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki. Tak właśnie skończyły świadectwa cywilizacji odkrytego wtedy kontynentu. Idąc nawą główną dochodzimy do wspaniałego w proporcjach, porfirowego baldachimu nad XVIII wiecznym ołtarzem autorstwa Ferdinanda Fugi oraz równie wspaniałego grobowca kardynała Rodrigueza. Po lewej stronie warto również zwrócić uwagę na kaplicę Cappella Sisina z grobowcem Sykstusa V, zaprojektowana przez Jakuba Fontanę.

Warto zatrzymać się na dłuższą chwilę w tym kościele i rozkoszować się naprawdę doskonałym wnętrzem, a po wyjściu z Fotoniego należy również obejrzeć ustawioną na środku placu kolumnę z figurą Madonny z Dzieciątkiem. Pochodzi ona z bazyliki Konstantyna na Forum Romanum. Jak będziemy zwiedzali jej ruiny, obraz tej kolumny pozwoli nam na wyobrażenie sobie skali całego obiektu.

Po zwiedzeniu bazyliki proponuję pospacerować trochę po Eskwilinie. Mnóstwo tutaj wspaniałych zabytków, w których widać narastanie historii od starożytnego Rzymu do współczesności..

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8974
Długość : 12.4988

Zapraszamy do uzupełnienia opisu