Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
BarcelonaES

Barcelona - Kościół Sagrada Familia

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 26-09-2009 00:05:13
Autor modyfikacji : krystyna
Data modyfikacji informacji : 11-05-2012 09:08:36
pdf

Foto

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wejście do kościoła znajduje się od strony Placa de la Sagrada Familia.

Ważnym elementem zwiedzania kościoła jest dostanie się na jedną z wież, aby przyjrzeć się wielobarwnym detalom i podziwiać panoramę Barcelony. Można się na nie dostać jedną z dwu wind ( niewielka opłata).

Sagrada Familia jest miejscem strasznie zatłoczonynmi dlatego proponujemy przyjechać dosyć wcześnie, najlepiej tuż przed 9.00 (otwarcie kas), ale i tak możemy trafić na niezłe tłumy. Kolejka potrafi być "zawinięta" wokół kościoła.

Godziny otwarcia:

październik - marzec -- godz. 9.00 - 18.00

kwiecień - wrzesień -- 9.00 - 20.00

25 i 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia -- godz. 9.00 - 14.00

Aktualne ceny biletów wstępu /KLIKNIJ/ winda na wieżę płatna dodatkowo.


FotoSAGRADA FAMILIA.

 

Temple Expiatori de la Sagrada Familia, czyli Przebłagalna Świątynia Świętej Rodziny.

W 1883 r 30 - letni Antonio Gaudi przejął kierownictwo prac nad budową wielkiego kościoła na ówczesnych przedmieściach Barcelony. Poprzedni architekt Francisco de Vilar, wykonał projekt świątyni neogotyckiej. Gaudi, architektoniczny rewolucjonista, a zarazem katolik o głębokiej wierze, miał inne zamiary. Wymarzona przez Niego świątynia miała być najbardziej niezwykłym budynkiem, jaki kiedykolwiek wzniesiono na ziemi. Realizacji swojego marzenia poświęcił resztę życia, ale gdy zginął pod kołami tramwaju w 1926 r , kościół wciąż nie był gotowy. Od tamtej pory mimo upływu wielu lat budowa posuwa się dalej. Powstały kolejne projekty, lecz dzieło Gaudiego dalekie jest od ukończenia.

Za życia Gaudiego ukończona została tylko krypta, absyda, fasada Narodzenia i jedna z dzwonnic. Kiedy artysta zmarł wszczęta została dyskusja czy kontynuować budowę. Do dnia dzisiejszego udało się dobudować drugą fasadę, poświęconą męce Chrystusa, a także siedem następnych wież. Plany przewidują wzniesienie jeszcze czterech wież, oraz gigantycznej wieży środkowej. Obecnie realizowany projekt odbiega od płynnego stylu Gaudiego. Jego autor Joseph Maria Subirachs, powtarza jedynie kompozycję poprzednika, lecz realizowane formy ciągle budzą żywą dyskusję. Zwiedzając kościół można obejrzeć projekty, które są tam eksponowane i dokonać własnej oceny tych dwu odmiennych pomysłów.

Fasada Narodzenia (Antonio Gaudi)

Fasada poświęcona jest narodzinom i dzieciństwu Jezusa. Trzy portale - Wiary, Nadziei i Miłości, mają charakter gotycki, lecz ich forma jest bardziej płynna (secesyjna). Detal jest bliższy rzeźbie z mokrego piasku i stalaktytom w jaskini, niż dziełom dłuta. W całej dekoracji fasady naliczono wizerunki 36 różnych ptaków i gatunków roślin.

Fasada Męki Pańskiej

Obecnie wejście do świątyni znajduje się na Placa Sagrada Familia, po przeciwnej stronie niż Fasada Narodzenia. I tą fasadę oglądamy często jako pierwszą. Różni się ona zasadniczo od dzieła Gaudiego, a jej autorem jest Josep M. Subirachs.

Środek kościoła

Wnętrze świątyni to jeden wielki plac budowy, której zakończenie zaplanowano na 2026 r (?), w setną rocznicę śmierci Gaudiego. W kaplicy Matki Boskiej z Góry Karmel, znajduje się grób Antonio Gaudiego.


 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.4036
Długość : 2.1744

Zapraszamy do uzupełnienia opisu