Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Il Gesu - Kościół Jezuitów

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 25-09-2009 23:07:13
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-01-2014 16:57:29
pdf

FotoIL GESU

 Zbudowany w latach 1568 - 1584, kościół Il Gesu, był pierwszą świątynią Jezuitów w Rzymie. Jego projekt jest wykładnią barokowej sztuki okresu kontrreformacji i był naśladowany przez wielu architektów w katolickim świecie. Zaprojektowany został przez wspaniałych wspaniałych włoskich architektów Giacomo della Porta ( fasada) i Jacopo da Vignola. Plan kościoła został dokładnie przemyślany. Jego szeroka nawa główna i krótkie ramiona nawy poprzecznej pozwalały na obserwowanie nabożeństwa z każdego miejsca. Kaplice boczne miały służyć kontemplacji. Wspaniałe jest również wnętrze kościoła. Sklepienie nawy głównej zostało pokryte zadziwiającym freskiem namalowanym przez Il Baciccię. Jest to przykład malarstwa iluzorystycznego gdzie przestrzeń namalowana uzupełniona została przez elementy rzeźbiarskie.

Sam zakon Jezuitów ( Towarzystwo Jezusowe) założony został w 1540 roku przez Ignacego Yoyolę ( kanonizowanego w roku 1622 ). Był on żołnierzem hiszpańskim , który po wyleczeniu się z ciężkich ran w bitwie w roku 1521, został mnichem. W 1537 r przybył do Rzymu gdzie założył zakon Jezuitów, który miał szerzyć i umacniać wiarę katolicką.

Po prawej stronie przed kaplicą Serca Jezusowego umieszczona jest w podłodze płyta kardynała Jerzego Radziwiłła, który przyczynił się w znacznym stopniu do powstania krakowskiego kościoła świętych Piotra i Pawła. Obiekt ten nawiązuje swoim wyglądem do rzymskiego pierwowzoru, podobnie jak wiele innych świątyń jezuickich. Inną polską "pamiątką" jest w  trzeciej kaplicy po lewej stronie relikwiarz z ramieniem św. Andrzeja Boboli, którego ciało najpierw znajdowało się w Rzymie, a po kanonizacji w 1938 r powróciło do Polski, do kościoła Jezuitów w Warszawie przy ul.Rakowieckiej.


FotoPORADY PRAKTYCZNE

Kosciół Il Gesu znajduje się przy przy placu o tej samej nazwie. Jest on w połowie drogi pomiędzy Kapitolem, a Panteonem. Jeżeli nawet nie interesujemy się architekturą , to warto zwiedzić jego wnętrze. Freski są przykładem wspaniałego kunsztu malarskiego i wywierają niezapomniane wrażenia na wszystkich. We wnętrzu warto również zwrócić uwagę na nagrobek San Roberto Bellarmino, dzieło Berniniego ( po lewej stronie w absydzie ).

Kościół jest otwarty codziennie w godzinach 7.00 - 12.00 i 16.00 - 19.15

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8958
Długość : 12.4795

Zapraszamy do uzupełnienia opisu