Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Rzym - Panteon

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 19-10-2009 15:10:56
Autor modyfikacji : krystyna
Data modyfikacji informacji : 23-12-2012 20:35:33
pdf

Rzym - PanteonINFORMACJE PRAKTYCZNE

Panteon jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30 - 19.30

w niedzielę 9.00 - 18.00

święta 9.00 - 13.00

Nieczynny jest 1I; 1V; 25 XII

Wstęp bezpłatny.

Po obejrzeniu Panteonu warto minąć go z lewej strony i na tyłach wejść na plac della Minerva ze wspaniałym kościołem (jedyny średniowieczny kościół w Rzymie)  i obeliskiem Berniniego.

 Bardzo interesująca jest również Via del Cestari, na tyłach Panteonu, przy której znajdują się sklepy/domy mody z ubraniami dla księży i zakonników ( wszystkie rodzaje).


Foto

 

 

PANTEON

W 609 roku Panteon, rzymska "świątynia wszystkich bogów" został zamieniony na kościół, co niewątpliwie pozwoliło na dotrwanie tej wspaniałej budowli do naszych czasów, stając się jednym z symboli Rzymu. Olbrzymi portyk zbudowany na fundamentach świątyni Agrypy, przesłania wspaniałą kopułę której monumentalizm i piękno można dopiero ocenić będąc w środku. Wysokość i średnica całej rotundy ma jednakowy wymiar 43,3 m. Światło dostaje się do wnętrza przez otwór w szczycie kopuły (oculus). Do wnętrza dostajemy się przez portyk, podparty 16 kolumnami, zwieńczony tympanonem, pod którym widnieje napis "Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, konsula po raz trzeci"

Niezmiernie interesująca jest również sama konstrukcja budowli. Kopuła została odlana z "starożytnego betonu". Wykonany wcześniej drewniany szalunek został zalany cementem ( to starożytni Rzymianie wynaleźli cement) zmieszanym z tufem i pumeksem. Kasetonowa struktura miała zmniejszyć jej ciężar. Mimo iż ściany zewnętrzne mają miejscami grubość do 6 metrów i stabilność zwiększają wewnętrzne łuki przejmujące ciężar samej kopuły. Ten cud inżynierii rzymskiej powstał dzięki cesarzowi Hadrianowi, który postawił Panteon na miejscu innej świątyni wzniesionej przez Marka Agrypę.

Panteon był wielokrotnie źródłem pozyskiwania różnych cennych materiałów. Np. w VII wieku zdjęto pokrycie dachu, które było wykonane z płytek, ze złoconego brązu i przeznaczono je na wybicie monet. Podobnie w roku 1632 Bernini, wykonując słynny baldachim w Bazylice św. Piotra, wykorzystuje do jego odlania okładziny z brązu, które wykańczały belkowanie przedsionka.

Poziom terenu wokół budowli pokazuje nam jak na przestrzeni lat miasto "rośnie". Do Panteonu Hadriana wchodziło się po schodach w górę. Dzisiaj jest on na równi z chodnikiem, a pierwotną wysokość widać w wykopie wokół ścian zewnętrznych.

W Panteonie znajdują się groby sławnych Włochów, od Rafaela do Króla Emanuela II. Stał się również pierwowzorem dla tego typu kościołów w całej Europie (Panteon paryski, warszawski kościół św. Aleksandra)

Wnętrze Panteonu - wirtualny widok /KLIKNIJ/

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.899
Długość : 12.4768

Zapraszamy do uzupełnienia opisu