Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WersalFR

Wersal - Petit Trianon

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 09-10-2009 10:06:36
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 07-04-2014 17:49:43
pdf

FotoPałac Petit Trianon, jest miejscem które powinno znaleźć się w planie podróży każdego kto chce naprawdę zwiedzić Wersal. Mamy do czynienia z miejscem szczególnym nie tylko ze względu na swoją urodę, ale również wyjątkowego znaczenia w historii architektury. Jest to budowla która została uznana jako pierwszy obiekt klasycystyczny, stając się jednocześnie bodźcem do rozwoju tego stylu ( Pałac w warszawskich Łazienkach jest tego przykładem w naszym kraju). Wspaniały jest również romantyczny ogród, który zapoczątkował tego typu założenia w Europie. Na zwiedzenie Pałacu wraz z przyległymi obiektami np.teatru oraz założenia ogrodowego potrzebujemy ok. 3-4 godzin, bez zatrzymywania się na chwilę zadumy. Jednak zdecydowana większość turystów, która oprócz głównego Pałacu Wersalu, dotrze również tutaj, wraca zachwycona. Dodatkowym walorem tej części jest jej zmienność w zależności od pory roku. Sztywne założenie osi głównej nie mieni się barwami jesieni i nie rozkwita wiosenną roślinnością "romantycznego" ogrodu czy różanych labiryntów. Pozostaje strasznie sztywna i monumentalna cały rok. Była przecież rezydencją Króla Słońce.

Petit Trianon w swojej pierwotnej formie powstał w latach 1762 - 1768 z rozkazu Ludwika XV, dla metresy władcy Madame de Pompadur, a po jej śmierci Madame du Barry. Ludwik XVI podarował go swojej żonie Marii Antoninie, która wybudowała mały teatr i założyła wspaniały park romantyczny. W tym małym  teatrze o bardzo małej widowni przedstawiano sztuki, w których sama występowała, a na widowni zasiadał często Król. Ogród/park służył jej za miejsce ulubionych pikników i zabaw, gdzie można było wreszcie zdjąć ciasny gorset i chodzić w lekkich sukienkach, a modę na właśnie taki ubiór powstał w tym miejscu. Do kresu świetności tego miejsca przyczyniła się  Rewolucja Francuska, w wyniku której  Wersal został zdobyty, a Król i jego Małżonka straceni na gilotynie.

Informacje praktyczne:

Do Petit Trianon dostaniemy się na piechotę kierując się w lewo na wysokości Wielkiego Kanału. Wraz z biletami dostaniemy mały plan całości na którym jest on zaznaczony. Dla bardziej zmęczonych jest możliwość dotarcia turystycznym "pojazdem" z wagonikami, płacąc 3 EUR od osoby. Z tej formy łączności korzysta wiele osób w drodze powrotnej, gdy po zwiedzeniu całego założenia, są już nieźle zmęczeni. Pojazd ten jedzie na trasie Pałac główny - Wielki Kanał - Petit Trianon..

cords

Współrzędne:
Szerokość : 48.8154
Długość : 2.1098

Zapraszamy do uzupełnienia opisu