Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WersalFR

WERSAL - pałac i ogrody (informacje praktyczne)

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 09-10-2009 19:58:45
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 07-04-2014 17:48:22
pdf

PORADY PRAKTYCZNE

Wybierając się do Wersalu najlepiej zarezerwować sobie cały dzień. Zwiedzenie całości i tak będzie niemożliwe, ze względu na obszar jaki zajmuje cały kompleks pałacowo parkowy.

Najłatwiejszy dojazd do samego Wersalu kolejką RER linia C stacja docelowa Versailles-Rive Gauche .

Po wyjściu z dworca kierujemy się w prawo ( wraz z tłumem) i po ok. 300 m znajdujemy się na osi pałacu.

UWAGA: Kolejki do kas biletowych w samym pałacu są „gigantyczne”. Dlatego radzimy kupić bilety w informacji turystycznej , ok. 100 m od dworca kolejowego ( mały placyk ). Zaoszczędzimy w sezonie na pewno ok. 1 – 1,5 godziny. Cały tłum wychodzący z pociągu mija informację i idzie dalej. Kolejkę ominiemy również kupując wcześniej bilet przez internet.

Można również dojechać:

Pociągiem SNCF stacja Versailles-Chantiers z Paris Montparnasse, lub stacja Versailles-Rive Droite z Paris Saint-Lazare

Autobusem 171 przystanek Place d'Armes z Pont de Sevres.

Pałac

Otwarty codziennie oprócz poniedziałków i świąt państwowych

Miesiące:

X-IV od godz. 9.00 do 17.00

V-IX do godz. 9.00 do 18.00

Grand Trianon i Petit Trianon

Otwarte codziennie oprócz świąt państwowych

Miesiące:

IV-X od godz. 12.00 do 18.30

X-III od godz. 12.00 do 17.30

Zwiedzanie zaczynamy zazwyczaj od Pałacu głównego. Wnętrza są bardzo zatłoczone i czasem ciężko dopchac się do interesujacych nas eksponatów. Zwiedzając pałac warto poświęcić dłuższą chwilę Sali Lustrzanej i to nie tylko ze wzgledu na jej wyjątkową urodę, ale ważne wydarzenie jakim było podpisanie przez I.Paderewskiego i R.Dmowskiego traktatu Wersalskiego ( 28 czerwca 1919 r), kończącego I Wojnę światową, dzięki któremu Polska odzyskała niepodległość po  latach rozbiorów.

Po wyjściu z budynku głównego warto zacząć spacer po parku kierując sie od razu w stronę Petit Trianon ( prawa strona). Spacer po zielonych labiryntach, wspaniałe fontanny i Grand Canal pozwolą nam chociaż częściowo poznać rozmach tego założenia urbanistycznego. Tak naprawdę to chyba widać je tylko z lotu ptaka. Na wysokości dawnych stajni ( obecnie restauracja) kierujemy się w kierunku pałacyku Marii Antoniny - Petit Trianon oraz Jej wspaniałego romantycznego parku. Jeżeli po zwiedzeniu tego równie interesującego kompleksu, będziemy jeszcze mieli trochę sił, to warto w drodze powrotnej zajrzeć do amfiteatru królewskiego, w którym odbywają się wieczorne przedstawienia z użyciem efektów świetlnych.

Dla wyjątkowo zmęczonych uruchomiono kolejkę elektryczną ( wagoniki ciągnione przez samochodzik), która kursuje pomiędzy Petit Trianon i Pałacem Głównym, z przystankiem Grand Canal ( bilet 3 EUR )

Aktualne informacje o cenach biletów /KLIKNIJ/

Internetowa rezerwacja biletów /KLIKNIJ/

Uwaga :Można również na okres pobytu i zwiedzania kupić Paris Museum Pass, w opcjach 2, 4, lub 6 dni. Zawiera ona ważniejsze muzea i uprawnia do dowolnej ilości wejść w okresie ważności. Ułatwia również życie przy zakupie biletów.

Aktualne ceny Paris Museum Pass i lista muzeów /KLIKNIJ/


 

WERSAL – PAŁAC I OGRODY

FotoKiedy zwiedzimy wnętrza tego słynnego na całym świecie pałacu i przespacerujemy się po wspaniałym założeniu parkowym , zrozumiemy skąd wzięła się sława i legenda Ludwika XIV, a być może również, po głębszym zastanowieniu się, dlaczego wybuchła Rewolucja Francuska.

Ludwik XIV od 1668 roku, przebudowując zameczek myśliwski swojego ojca, zaczął wznosić ten największy w Europie pałac, mogący pomieścić 20 tyś. osób. Powstawał on powoli, a fragment istniejącego wcześniej zameczku, w postaci ceglano kamiennej fasady nadal istnieje na osi głównej. Jego pierwszy budowniczy Louis Le Vau wzniósł skrzydła i pawilony, które stworzyły wydłużony dziedziniec.( Królewski). Ozdobił je marmurowymi posągami i złoconymi dachami ( aktualna renowacja pałacu przywróciła dawną świetność złoceniom). Fasada od strony ogrodu otrzymała pilastry i kolumny oraz dobudowano wielki taras schodzący w kierunku założenia parkowego. Od 1678 roku pracami kieruje Jules Hardouin-Mansart, który dobudował skrzydła północne i południowe, zabudował taras wykonany przez Le Vau, tworząc Galerię Zwierciadlaną i Kaplicę, która była ostatnią budowlą w Wersalu Ludwika XIV, nielicząc niewielkiego pałacu Grand Trianon zrealizowanego w 1687 r, gdzie z dala od dworskiej etykiety Król spędzał czas w towarzystwie swojej faworyty pani de Maintenon.

W roku 1715 umiera Ludwig XIV i na kilka lat Wersal przestaje być rezydencja królewską.

Dopiero w w 1722 roku niespełna dwunastoletni Ludwig XV powraca z powrotem.

Kontynuuje on dzieło budowlane swojego wielkiego poprzednika, realizując między innymi Petit Trianon ( w 1762 r), niewielki pałacyk, który wraz ze swoim romantycznym ogrodem daje początek klasycyzmowi.

Kolejny etap zmian wiąże się z okresem panowania Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny. Wtedy to powstaje ( z okazji ich ślubu) budynek opery, a prawdziwą świetność uzyskuje założenie Petit Trianon, które staje się domem królewskiej małżonki.

6 października 1789 roku tłum ( Rewolucji Francuskiej) wdziera się do pałacu z którego następnego ranka Ludwik XVI wraz Marią Antoniną zostają odwiezieni do Paryża, gdzie po spędzeniu kilku lat w więzieniu w 1793 roku odbywa się ich egzekucja.

W 1833 roku z woli Ludwika Filipa pałac zostaje zamieniony w muzeum.

Kolejnym doniosłym wydarzeniem mającym wpływ na dzieje Europy jest podpisanie 28 czerwca 1919 roku Traktatu Wersalskiego, kończącego I Wojnę Światową.

 

KALENDARIUM

1661 – Ludwik XIV powiększa pałac

1667 – Początek budowy Grand Canal

1668 – Budowa nowego pałacu przez Le Vau

1682 – Ludwik XIV i I Maria Teresa przenoszą się do Wersalu

1715 – Śmierć Ludwika XIV

1722 - 12 letni Ludwik XV przeprowadza się do Wersalu

1774 - Ludwik XVI i Maria Antonina zamieszkują w Wersalu

1793 – Egzekucja Ludwika XVI i Marii Antoniny

1833 – Ludwik Filip zamienia pałac na muzeum

1919 – 28 czerwca podpisanie Traktatu Wersalskiego

cords

Współrzędne:
Szerokość : 48.8043
Długość : 2.1224

Zapraszamy do uzupełnienia opisu