Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
ParyżFR

Luwr (Musee du Louvre)

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 13-10-2009 21:36:56
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 04-01-2016 15:02:10
pdf

Luwr ( Musee du Louvre)

Luwr (Musee du Louvre)Luwr, którego historia sięga średniowiecza, jest w obecnych czasach jednym z najstarszych, największych i najważniejszych muzeów sztuki na świecie. W 1190 roku król Filip II August , dla obrony Paryża, wybudował twierdzę, którą latach późniejszych rozbudował i otoczył fosą Karol V Mądry robiąc z zamku swoją rezydencję . Pozostałości warowni z tamtego okresu można oglądać w podziemiach Luwru. Franciszek I w pierwszej połowie XVI wieku rozebrał średniowieczne umocnienia i przebudował całość na renesansowy pałac, pozbawiając go jednocześnie dotychczasowej funkcji obronnej. Przez następne stulecia królowie i cesarze przebudowywali i powiększali pałac.

W 1672 roku Ludwig XIV przenosi siedzibę królewską do Wersalu, a w 1692 wydaje decyzję o utworzeniu galerii rzeźb starożytnych w Salle des Caryatides.

W 1791 roku zgromadzenie Narodowe rewolucji francuskiej podejmuje decyzję o przekształceniu Luwru w muzeum.

Ostatnią modernizację i przebudowę Luwru przygotowano w roku 1981 z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Francji Francoisa Mitteranda. Przewidziano wówczas wyprowadzkę Ministerstwa Finansów ze Skrzydła Richelieu i budowę nowego wejścia do muzeum. Wykonanie kompleksowego projektu powierzono amerykańskiemu architektowi chińskiego pochodzenia I.M.Pei. Stworzył on piramidę, która jest nie tylko nowym wejściem do muzeum, ale również centralnym punktem dziedzińca. Oświetla ona światłem dziennym podziemny dziedziniec, będący właściwym wejściem do sal muzealnych.

Zbiory całego muzeum obejmują ok. 380 tyś. eksponatów, ale publiczności udostępniono ok. 10%, reszta zaś spoczywa w magazynach.

Kolekcje Luwru prezentowane są w siedmiu działach : Starożytna Sztuka wschodnia i Islamu, Sztuka Egipska, Sztuka Grecka, Rzymska i Etruska, Rzemiosło artystyczne, Rzeźby, Grafika, Malarstwo. Osobną część zajmuje historia samego Luwru, a we wrześniu 2012 r została otwarta ekspozycja Sztuki Islamu.


 INFORMACJE PRAKTYCZNE

Luwr (Musee du Louvre)Zbiory muzeum Luwr są ogromne. Na w miarę dokładne ich obejrzenie potrzeba poświęcić kilka dni. Dlatego planując zwiedzanie należy wcześniej określić co nas naprawdę interesuje.

W holu wejściowym znajduje się informacja w której otrzymamy bardzo dokładny plan muzeum ( w wielu językach , ale bez polskiego), na którym zaznaczono wszystkie działy i dokładną lokalizację najsłynniejszych eksponatów. Pozwoli to zwiedzającym na sprawne poruszanie się po przestrzeni muzeum i szybką lokalizację poszczególnych obiektów.

Bilety wejściowe można nabyć w kasach, lub w automatach. Automaty są znacznie szybszą formą i nie ma do nich długich kolejek. Obsługa ich jest bardzo czytelna, przyjmują wszystkie nominały i wydają resztę. W razie problemów zawsze w okolicy jest pracownik muzeum, który oprócz języka francuskiego, mówi po angielsku.

W okresie letnim w holu głównym jest bardzo gorąco, a to dzięki szklanej piramidzie. Dlatego należy skracać pobyt w tym miejscu do minimum.

Zwiedzając muzeum pamiętajcie o zabraniu ze sobą butelki z wodą. Pomieszczenia są klimatyzowane i bardzo suche. Wszystkim chce się bardzo pić, a nawet pobieżne obejrzenie tylko kilku wybranych „słynnych” eksponatów może zająć dużo czasu.

Jak tam dojechać:
Metro: stacja - Palais-Royal, Louvre
Autobusy: 21, 24, 27, 39, 48, 67, 68, 69, 72, 75, 81, 85, 95
Od strony Muzeum d'Orsay, należy przejść się wzdłuż Sekwany i przejść na wysokości Luwru przez most.

Dokładne i aktualne ceny biletów ( info w j.angielskim) KLIKNIJ

Można również kupić Paris Museum Pass, w opcjach 2, 4, lub 6 dni. Zawiera ona ważniejsze muzea i uprawnia do dowolnej ilości wejść w okresie ważności.

Aktualne ceny Paris Museum Pass i lista muzeów /KLIKNIJ/

______________________________________________________________________________________________________

Moje miejsca w muzeum.

FotoWiększość turystów odwiedzających Luwr ogląda głównie "ikony" zbiorów tego muzeum t.j. Mona Lisa, Nike z Samotraki, czy wielkie obrazy francuskiej rewolucji "Wolność wiodąca lud na barykady" , "Tratwa Meduzy". Czasem ktoś zatrzyma się przy innych obrazach Leonarda da Vinci, lub rzeźbach Michała Anioła. Ja natomiast chciałem napisać kilka słów o eksponatach, którym warto poświęcic chwilę czasu.

Kiedy oglądałem różne przewodniki po muzeum, pojawiała się w nich gotycka rzeźba która zawsze mnie intrygowała. Jest nią XV wieczny nagrobek Philppe Pot - a. Osiem zakapturzonych, postaci niesie podest z leżącym rycerzem. Wszystko jest niezmiernie tajemnicze, trochę mroczne, a spuszczone w dół głowy oraz niewidoczne twarze nadają całości tajemniczość. To trochę taki średniowieczny pochód ku niewiadomej tego drugiego, wiecznego życia. Zawsze chciałem zajrzeć pod te kaptury i zobaczyć wyraz twarzy, a może ich brak, tych pokutników, towarzyszy, przyjaciół. ........no i zajrzałem.

FotoOd stuleci ludzie zastanawiają się, w jaki sposób wybudowano egipskie piramidy. Powstało już mnóstwo teorii, których nie warto w tym miejscu opisywać, oprócz jednej dosyć nowej, której tzw. dowody zostały złożone w niepozornej gablotce w Luwrze. W odkopanym nie tak dawno grobowcu znaleziono różne modele sprzętów, urządzeń używanych w starożytnym Egipcie. Był tam również rodzaj płóz, które stanowią wycinek koła ( mniejszy i większy). Całe koło uzyskujemy gdy mniejszy wycinek dołączymy do krótszego boku bloku kamiennego ( z którego zbudowano piramidy), a większy do boku dłuższego. Jeżeli całość zwiążemy rzemieniami to możemy potwornie ciężkie kamienne bloki toczyć np. po pochylni. Po odkryciu tych zabawek (modeli) zwiekszyła się grupa ludzi uważająca, że kamień był transportowany "sposobem", a nie tylko przy użyciu siły. Szczególnie, że dzisiaj jest już prawie pewne, że te gigantyczne obiekty budowali dobrze opłacani robotnicy, a nie niewolnicy.

FotoZwiedzając sale poświęcone Egiptowi warto zatrzymać sie na chwilę przed popiersiem Amenhotepa IV. Faraona który w literaturze występuje również pod imionami Akhenaton, Echnaton. Wsławił się wielką reformą religijną, która wraz z upadkiem doprowadziła do zatarcia śladów jego bytności. Dzięki czemu jego wizerunki są dzisiaj wielką rzadkością. Próbował on wprowadzić na stałe monoteizm, czyli wiarę w jednego Boga Atona. Zreformował również symbolikę przedstawiania postaci, zabraniając rzeźbienia ich tylko z profilu, nakazując pokazywanie prawdziwych proporcji i stosowanie rzeźby pełnowymiarowej. Przeniósł również stolicę państwa z Teb do obecnego Tell el Amarna. Po jego śmierci władzę na dosyć krótko objął jego syn Tutanchamon. Reforma religijna upadła, powrócono do wiary w starych bogów, świątynie Atona zniszczono, a ślady po Echnatonie starano się usunąć.

Istnieje teoria na temat jego dosyć dziwnego wydłużonego kształtu twarzy, długich palców u rąk i nóg. Był on prawdopodobnie chory na zespół Marfana, którego jednym z objawów są właśnie te cechy.

Na okres panowania tego faraona przypada również najprawdopodobniej działalność Mojżesza, lub raczej jego przodków. Być może monoteistyczne podejście do religii Faraona ma coś wspólnego z działalnością tego Proroka.


Mona Lisa, albo inaczej La Gioconda, dla jednych to tylko portret namalowany przez Leonarda da Vinci, na temat którego napisano już za dużo książek i wymyślono za dużo teorii , które spierają się kogo przedstawia. Dla innych to dzieło wyjątkowe, które właśnie prowokuje do powstawania kolejnych zagadek i prób ich rozwiązania. ....A tak naprawdę dla wszystkich którzy odwiedzają muzeum w Luwrze obowiązkowy przystanek w trakcie zwiedzania. Mona Lisa jeszcze dwadzieścia lat temu wisiała sobie na ścianie ( zabezpieczona co prawda szybą) wśród innych obrazów, a dzisiaj doczekała się swoistego ołtarza z barierką, za którą gromadzą się tłumy. Wiele z tych osób przybyło do tego muzeum tylko, lub prawie tylko, dla tego obrazu. Proponuję jednak idąc obejrzeć ten najsłynniejszy portret świata zatrzymać się choćby na chwilę np. przy innych, może lepszych dziełach tego samego malarza. Wiszą salę wcześniej i nie ma przy nich tłumu.

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 48.861
Długość : 2.3356

Zapraszamy do uzupełnienia opisu