Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Fontanna di Trevi

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 04-10-2009 16:51:33
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-01-2014 16:59:33
pdf

FotoNajwiększa i najsłynniejsza z rzymskich fontann, niemal całkowicie wypełnia Piazza di Trevi. Została ona wykonana w roku 1762 według projektu Nicoli Slviego. Elementami centralnymi całej kompozycji  są Neptun i dwa trytony. Jeden z nich usiłuje okiełznać morskiego konia, a drugi prowadzi uległe zwierze. Scena ta symbolizuje dwa stany morza.

Fontanna di Trevi "wystąpiła" w jednej z najsłynniejszych scen filmowych, w filmie Federico Felliniego "La dolce vita" (Słodkie życie), kiedy to Anita Ekberg kąpie się w niej wraz z Marcello Mastroianim. W dzisiejszych czasach również nie brakuje naśladowców, ale zawsze zostają zatrzymani przez policję.

FotoW latach sześćdziesiątych (XX wieku) okolice fontanny nie były tak bardzo wypełnione turystami. Po uliczkach jeździły samochody, a w podwórkach wisiały sznury z praniem. Dzisiaj jest to jedno z obowiązkowych miejsc na mapie wszystkich przyjeżdżających do tego miasta.

Cały plac jest zawsze wypełniony tłumem turystów. Jeżeli marzy się Wam wykonanie zdjęcia, na którym jest "pusto", należy zjawić się pod fontanną tuż po wschodzie słońca, czyli bardzo rano.

Nie zapomnijcie również o wrzuceniu do fontanny monety, koniecznie stojąc do niej tyłem.

1500 euro - średnio tyle pieniędzy wyławiają każdego dnia z Fontanny di Trevi pracownicy rzymskiego zakładu komunalnego. Monety (codziennie około 50 kilogramów), wrzucają do fontanny turyści. Rocznie  o.k.... 700 tysięcy euro. (Informacja wg. PAP)


Rycina przedstawiająca plac i fontannę przed 1762 rokiem. /KLIKNIJ/

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.901
Długość : 12.4833

Zapraszamy do uzupełnienia opisu